"Zaprawdę powiadam wam:
Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili." Mt 25, 40-41

Komu pomagamy?

Państwo Czad znajduje się w samym środku kontynentu afrykańskiego. Na północy dużą część jego powierzchni zajmuje pustynia Sahara.

W sumie powierzchnia Czadu wynosi 1284 tys. km², a mieszka tam 12 mln mieszkańców. Porównując z Polską, Czad jest 4 razy większy od naszego państwa i żyje tam 3 razy mniej ludzi.

Klimat Czadu jest bardzo ciężki. Na północy pustynny, skrajnie suchy, z temperaturami dochodzącymi do 50oC. Na południu łagodniejszy, z temperaturami do 40oC, ale za to z ogromnymi opadami w czasie pory deszczowej. Pora deszczowa trwa 6 miesięcy od maja do października. Występują tam wtedy częste burze.

Czad jest jednym z najbiedniejszych i najbardziej skorumpowanych państw na świecie. Większość Czadyjczyków żyje w ubóstwie, utrzymując się z pasterstwa i rolnictwa.


Nazwa placówki: Baibokoum

br. Piotr Walocha OFMCap

gwardian i ekonom domu
na misjach od 1997 r.

"Boże powołanie pozwoliło mi odkryć radość przebywania wśród ludzi ubogich, prostych, co idzie w parze z naszym zakonnym charyzmatem. Jadąc do Afryki żywiłem przekonanie, że będę innych obdarowywał. Ale okazało się, że to ja dużo otrzymałem. Afrykańczycy są otwarci wobec nas i bardzo życzliwi. Oni widzą w białym człowieku kogoś, kto może im pomóc."

 

Nazwa placówki: Baibokoum

br. Zenon Kapka OFMCap

wikary i ekonom domu
na misjach od 1996 r.

"W panującej w Afryce biedzie, ubóstwie odkrywam Jezusa, sedno mojego powołania. W tutejszych ludziach znalazłem więcej pokoju i radości. Od nich uczę się prostoty. W tej chwili ludzie w Afryce poszukują siebie, pewności, pokoju, lepszego jutra. Moja obecność wśród nich być może daje im pewna nadzieję, bo zostałem i jestem blisko, jestem dla nich."
 

Nazwa placówki: Bam

Paweł Kubiak OFMCap

na misjach od 2015 r.