"Zaprawdę powiadam wam:
Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili." Mt 25, 40-41

Komu pomagamy?

Republika Środkowoafrykańska to średniej wielkości państwo położone w centralnej części kontynentu afrykańskiego. Kraj pierwotnie był zamieszkiwany przez Pigmejów, w późniejszym okresie przybywały do niego różne afrykańskie plemiona, uciekające przez arabskimi handlarzami niewolników. Od końca XIX w. kraj był kolonią francuską, a w 1960 roku odzyskał niepodległość.

Powierzchnia RCA to 622 984 km² . Porównując z Polską, RCA jest 2 razy większa od naszego państwa i żyje tam prawie 7 razy mniej ludzi.

Panuje tam klimat gorący i wilgotny. Temperatury w większości przekraczają 25°C. Do charakterystycznych zjawisk pogodowych należą burze i deszcze zenitalne padające przez ponad 150 dni w roku.

Pomimo, że kraj posiada bogactwa naturalne, RCA jest słabo rozwiniętym krajem rolniczym, gdzie 70% społeczeństwa utrzymuje się z uprawy roli i leśnictwa.

Kraj ten jest jednym z niewielu państw na świecie, które zbankrutowało. W stolicy kraju, Bangui, w głównej siedzibie banku narodowego widnieje informacja, że został on zamknięty aż do odwołania.


Nazwa placówki: Ngaoundaye

br. Piotr Michalik OFMCap

proboszcz parafii i ekonom domu
na misjach od 1993 r.

"Przyjeżdżając na misje musiałem nauczyć się rozumieć ludzi w Afryce. Ich inny sposób myślenia i inny sposób życia. Musimy budować porozumienie miedzy ludźmi mając na uwadze bolesną historię Afryki i relacji miedzy człowiekiem białym i czarnym. Misjonarz musi być człowiekiem modlitwy, bo tylko w niej znajdzie siłę do tego, co ma robić".


Nazwa placówki: Ndim

br. Robert Wieczorek OFMCap

proboszcz parafii
na misjach od 1994 r.

"Wybrałem życie jako brat mniejszy, pośród prostych, zapomnianych ludzi. Wybrałem życie dla prostych ludzi. Akceptuje pozostawanie w mniejszości - poglądów, zapatrywań. Zgadzam się na wyrzeczenie komfortu cywilizacji, ryzykuję izolację dla wierności zasadom. Obstaję przy niemodnych wartościach małżeństwa, życia , posługi czy oddania siebie przez śluby i święcenia. Misje umacniają mnie w tych mniejszościowych wyborach".

 

Nazwa placówki: Bocaranga

br. Tomasz Świtała OFMCap

ekonom domu
na misjach od 2012 r.

Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle(MT 10, 28).
„Chcę prowadzić ludzi do osobistego spotkania z Panem Jezusem.  Z mieszkańcami Czadu chcę budować wspólnotę, w której stworzymy jedną rodzinę, razem się modlimy. Tworzymy klimat sprzyjający spotkaniu z Panem Bogiem”.

 

Nazwa placówki: Bocaranga

br. Robert Wnuk OFMCap

proboszcz parafii i gwardian domu
na misjach od 2002 r.

"Ważne jest, żeby misjonarz był świadkiem wiary, człowiekiem, który pokazuje innym, że wiara może nam coś dać i zmienić nasze życie. Świadectwo życia jest najważniejsze. W Afryce nie można stracić, można tylko zyskać – stać się człowiekiem pełnym życia, realizującym swoje powołanie".

 

Nazwa placówki: Bouar

br. Jacek Dębski OFMCap

ekonom kustodii
na misjach od 2003 r.

"Zadanie, które stoi przed nami, wcale nie jest łatwe. Potrzeby są ogromne. Szczególnie dotkliwy jest brak miłości i prawdziwej wspólnoty. Musimy pokazać im, jak żyje prawdziwy dom, jak żyje rodzina. Oni tego nie znają. Niejednokrotnie okazuje się, że kobieta krzątająca się w domu wcale nie jest mamą mieszkających w nim dzieci, albo że mężczyzna pełniący rolę "głowy rodziny", nie jest ich tatą. Możemy im dać wiele i wiele przekazać".

 

Nazwa placówki: Bangui, Bimbo

br. Andrzej Barszcz OFMCap

wikary i ekonom domu, referent powołaniowy
na misjach od 2001r.

"Afryce potrzeba misjonarzy, ponieważ ten Kościół nie jest w stanie sam funkcjonować. Oni dopiero zaczynają wchodzić w prawdy wiary. Potrzeba nam nowych powołań i pomocy, bo to Kościół ubogi, który oczekuje na wsparcie."

 
Nazwa placówki: Bouar, St. Laurent

br. Benedykt Pączka OFMCap

dyrektor radia diecezjalnego Siriri
na misjach od 2013r.

"Chcę, aby świat usłyszał o tych, którzy dziś, choć mają wielki talent, nie mogą go rozwijać z powodu ubóstwa i niesprawiedliwości, dlatego, że urodzili się w Afryce, w Republice Środkowoafrykańskiej. Chcę stworzyć Tamtamitu – pierwszą w RCA szkołę muzyczną".

 
Nazwa placówki: Ngaoundaye

br. Maciej Jabłoński OFMCap

wikary
na misjach od 2018r.

"Gdyby ktoś zapytał mnie jak rozumiem pracę misyjną, odpowiedziałbym, że to zatroszczenie się o trzy główne obszary, którymi są duszpasterstwo, praca na rzecz edukacji, oraz troska o służbę zdrowia, czyli w skrócie kościół, szkoła i szpital.".