"Zaprawdę powiadam wam:
Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili." Mt 25, 40-41

Komu pomagamy?

Republika Środkowoafrykańska to średniej wielkości państwo położone w centralnej części kontynentu afrykańskiego. Kraj pierwotnie był zamieszkiwany przez Pigmejów, w późniejszym okresie przybywały do niego różne afrykańskie plemiona, uciekające przez arabskimi handlarzami niewolników. Od końca XIX w. kraj był kolonią francuską, a w 1960 roku odzyskał niepodległość.

Powierzchnia RCA to 622 984 km² . Porównując z Polską, RCA jest 2 razy większa od naszego państwa i żyje tam prawie 7 razy mniej ludzi.

Panuje tam klimat gorący i wilgotny. Temperatury w większości przekraczają 25°C. Do charakterystycznych zjawisk pogodowych należą burze i deszcze zenitalne padające przez ponad 150 dni w roku.

Pomimo, że kraj posiada bogactwa naturalne, RCA jest słabo rozwiniętym krajem rolniczym, gdzie 70% społeczeństwa utrzymuje się z uprawy roli i leśnictwa.

Kraj ten jest jednym z niewielu państw na świecie, które zbankrutowało. W stolicy kraju, Bangui, w głównej siedzibie banku narodowego widnieje informacja, że został on zamknięty aż do odwołania.

 


Nazwa placówki: Bocaranga

br. Tomasz Świtała OFMCap

ekonom domu
na misjach od 2012 r.

Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle(MT 10, 28).
„Chcę prowadzić ludzi do osobistego spotkania z Panem Jezusem.  Z mieszkańcami Czadu chcę budować wspólnotę, w której stworzymy jedną rodzinę, razem się modlimy. Tworzymy klimat sprzyjający spotkaniu z Panem Bogiem”.

 

Nazwa placówki: Bangui, Bimbo

br. Andrzej Barszcz OFMCap

wikary i ekonom domu, referent powołaniowy
na misjach od 2001r.

"Afryce potrzeba misjonarzy, ponieważ ten Kościół nie jest w stanie sam funkcjonować. Oni dopiero zaczynają wchodzić w prawdy wiary. Potrzeba nam nowych powołań i pomocy, bo to Kościół ubogi, który oczekuje na wsparcie."

 Nazwa placówki: Bouar, St. Laurent

br. Benedykt Pączka OFMCap

dyrektor radia diecezjalnego Siriri
na misjach od 2013r.

"Chcę, aby świat usłyszał o tych, którzy dziś, choć mają wielki talent, nie mogą go rozwijać z powodu ubóstwa i niesprawiedliwości, dlatego, że urodzili się w Afryce, w Republice Środkowoafrykańskiej. Chcę stworzyć Tamtamitu – pierwszą w RCA szkołę muzyczną".

 Nazwa placówki: Ngaoundaye

br. Maciej Jabłoński OFMCap

wikary
na misjach od 2018r.

"Gdyby ktoś zapytał mnie jak rozumiem pracę misyjną, odpowiedziałbym, że to zatroszczenie się o trzy główne obszary, którymi są duszpasterstwo, praca na rzecz edukacji, oraz troska o służbę zdrowia, czyli w skrócie kościół, szkoła i szpital.".