"Zaprawdę powiadam wam:
Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili." Mt 25, 40-41

Aktualności

Cappuccino dla Afryki - 6 stycznia 2017

 

Kawa cappuccino to jeden z najczęściej serwowanych napojów na świecie. Skąd wzięła swoją nazwę? Kawa, kolorem nawiązuje  do habitów noszonych przez mnichów kapucynów, a pianka na kawie, która wystaje ponad filiżankę, kształtem przypomina kaptur zakonników. 

 

Cappuccino dla Afryki

- Ty możesz delektować się pyszną kawą,
ktoś inny będzie mógł dzięki temu zjeść ciepły posiłek.

Takim hasłem krakowscy kapucyni zapraszają do wspólnego wypicia filiżanki doskonałej kawy cappuccino. Będzie to możliwe  w dzień misyjny 6  stycznia br.
w kawiarence o. kapucynów przy ul. Loretańskiej 11 w Krakowie.

Przyjdź na kawę do czadowej kapucyńskiej kawiarenki - a dzięki temu dzieci w Afryce zjedzą ciepły posiłek. Pieniądze uzyskane z tej akcji przeznaczone są na zakup posiłków dla  osieroconych dzieci w trzech parafiach w Republice Środkowoafrykańskiej: Ndim, Ngaoundaye i Bocaranga.

6 stycznia zapraszamy do klasztoru o. kapucynów przy ul. Loretańskiej, gdzie oprócz możliwości wypicia doskonałej kawy, przez cały dzień będą spotkania z misjonarzem -
br. Robertem Wieczorkiem (od 20 lat na misjach w Afryce) a dla dzieci (i dorosłych) ciekawa wystawa oryginalnych pamiątek przywiezionych z Republiki Środkowoafrykańskiej, zdjęcia i filmy o trudnym życiu  mieszkańców Czarnego Lądu.

 

 

 

 
Orszak Trzech Króli w Krakowie


Już po raz siódmy 6 stycznia przejdzie w Krakowie Orszak Trzech Króli. Do udziału w wydarzeniu dołączyły kolejne szkoły. W tym roku królowie będą na czele Orszaku jeszcze lepiej widoczni dzięki specjalnym królewskim pojazdom. Tym razem monarchowie poprowadzą Orszak jadąc stylizowanymi samochodami o napędzie elektrycznym. Oczywiście, pojadą z otwartym dachem i na stojąco, aby byli jak najlepiej widoczni. W szkołach uczestniczących w organizacji Orszaku trwają warsztaty plastyczne, podczas których są przygotowywane dekoracje. Uczniowie Gimnazjum Ruchu Światło-Życie im. ks. Franciszka Blachnickiego przygotowują lampiony, które zostaną zaprezentowane w orszaku zielonym. Natomiast w Szkole Podstawowej w Kaszowie powstają kolorowe latawce. Z kolei scenki, które zostaną zaprezentowane na Rynku Głównym przygotowuje Szkoła Podstawowa im. św. Wincentego Pallottiego.


Trasa Orszaku

Tradycją stało się już, że krakowski Orszak wyrusza z trzech punktów miasta. Każda część Orszaku jest

prowadzona przez innego króla i pod różnymi barwami chorągwi.

Orszak czerwony - europejski przejdzie trasą z Wawelu, ulicami Droga do Zamku i Grodzką. Po mszy św. w Katedrze Wawelskiej (rozpoczęcie o godz. 10.00) ks. kardynał Stanisław Dziwisz powita króla i jego orszak (ok. 11.00), a potem jako gospodarz miejsca poprowadzi monarchę za gwiazdą do Stajenki. Śpiew będzie prowadzić Zespół Pieśni í Tańca ,,Krakowiacy".

Orszak zielony - symbolizujący kontynent azjatycki zbiera się na Placu Sikorskiego (zbiórka o godz. 11.00). Przed wyruszeniem można wziąć udział w mszy w kościele Sercanek lub kolegiacie św. Anny (oba nabożeństwa rozpoczynają się o godz. 10.00). Trasa orszaku: Garncarska, Studencka, do kościoła św. Anny i przed nim skręt w Planty do ulicy Szewskiej i dalej nią do Rynku.

Orszak niebieski- afrykański, który tradycyjnie ma charakter misyjny, wyruszy z Placu Matejki (11.00) i

przejdzie ulicą Floriańska na Rynek. Wcześniej można wziąć udział w mszy św. w kościele św. Floriana (godz.9.30).


Rolę małych rycerzy i dwórek będą odtwarzać uczniowie krakowskich szkół, a straż orszaku stanowią

rodzice dzieci w przebraniach pasterzy.

Monarchowie spotkają się na Rynku Głównym przed sceną, na której tradycyjnie będzie żłóbek i Święta

Rodzina (w te role wcielą się państwo Mateusz i Monika Nikiel z synkiem Jasiem). Tutaj wraz z Kardynałem

oddadzą pokłon nowonarodzonemu Dziecięciu, a na zakończenie wszyscy zgromadzeni będą wspólnie

kolędować. Spotkanie na Rynku poprowadzi Lidia Jazgar, Łukasz Lech i Bartek Sobieraj.


Orszakowe dzieło charytatywne

Tradycją Orszaku Trzech Króli jest także wspieranie dzieł charytatywnych. Już po raz piąty będzie można

wspomóc działalność Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Pracownicy i wolontariusze organizacji będą zbierać

środki na prowadzenie mieszkalnictwa wspieranego dla osób bezdomnych.

Dzieło to miejsce będące domem dla tych wszystkich, którzy go nie mają. Tu każdego dnia odmieniają się na lepsze dramatyczne historie osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością. Z myślą 0 nich Dzieło prowadzi w Krakowie dwa specjalistyczne Centra Pomocy, w których potrzebujący otrzymują wszechstronne wsparcie: doraźne (możliwość kąpieli, wyprania ubrań, otrzymania świeżej odzieży), specjalistyczne (pomoc pracowników socjalnych, psychoterapeutów, doradców zawodowych, prawników, kapłanów) oraz mieszkaniowe (w mieszkaniach wspieranych i chronionych). Stawianie kolejnych kroków na drodze do samodzielności odbywa się pod troskliwym okiem pracowników, braci kapucynów i wolontariuszy. Dotychczas z pomocy Dzieła skorzystało ponad 1500 osób potrzebujących, wielu z nich odnalazło już swój nowy dom. Do kwesty na ten cel dołączą stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, którzy od paru lat aktywnie uczestniczą w organizacji Orszaku Trzech Króli w Krakowie. Fundacja powstała w 2000 roku i upamiętnia pontyfikat świętego Jana Pawła ll przez promowanie nauczania Papieża oraz program stypendialny, który obejmuje 2300 osób. Fundacja wspiera w nauce uboga młodzież z małych miejscowości i wsi. Towarzyszy stypendystom nie tylko w formie pomocy materialnej, ale również przez formację. Organizuje dla stypendystów obozy wakacyjne i językowe.

Fundacja Kapucyni i Misje Po Orszaku uczestników będziemy zapraszali, aby wstąpili do klasztoru kapucynów przy ul. Loretańskiej na filiżankę pysznej, ciepłej kawy i doskonałe ciasto. Kawiarenka u kapucynów czynna jest przez cały dzień. Cały dochód ze sprzedaży kawy jest przeznaczony na posiłki dla dzieci w Republice Czadu i Republice Środkowoafrykańskiej.

Wspierają nas harcerze: ZHP, ZHR, Skauci Europy

W orszakach śpiewają zespoły: Kapela z Bronowic, Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej, Krakowiacy, Jakubowe Muszelki, także utalentowani studenci z Dzieła Nowego Tysiąclecia.

Realizację Orszaku w Krakowie wsparli materialnie: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Firmy: REKMA, ROCKLAND, RETRO CAR TOUR i SL-PROJEKT, wspiera nas także Urząd Miasta Krakowa.

Patronami Honorowymi są Jego Eminencja Kardynał Stanisław Dziwisz oraz Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski.

Są z nami liczne szkoły:

(Orszak Czerwony) Szkoła Podstawowa dla Chłopców Wierchy, Szkoła Podstawowa dla Dziewcząt Źródło, Zespół Szkół Sióstr Nazaretanek w Krakowie, Szkoła Podstawowa Sióstr Urszulanek Unii Rzymskie] i inne

(Orszak Zielony) Szkoła Podstawowa im. Św. Wincentego Pallottiego, Publiczne Gimnazjum im. Królowej Apostołów, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Świętej Jadwigi Królowej z Kaszowa, Gimnazjum Oazowe i inne

(Orszak Niebieski) Katolickie Szkoły im. Świętej Rodziny z Nazaretu, Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej, Zespół Szkół i Placówek Specjalnych im. Świętego Mikołaja w Krakowie i inne...

OTK w Polsce

6 stycznia 2017 roku Orszak Trzech Króli w skali całego kraju będzie miał już 9. edycję i przejdzie w ponad 500 miejscowościach w Polsce i na świecie. Tegorocznym hasłem jest „Pokój i Dobro".

Orszak Trzech Króli przywraca starą polską tradycję jasełek ulicznych, radosnych, wielobarwnych pochodów, rozśpiewanych i uśmiechniętych kolędników głoszących na ulicach i placach Radosną i Dobrą Nowinę o narodzeniu Jezusa.

oficjalna strona Orszaku: www.orszak.org